Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

6. A a Jeden svět

2. dubna 2024

I letos se stejně jako již mnoho let konal Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který upozorňuje na různá společenská a lidskoprávní témata a umožňuje poznávat životy lidí v nejrůznějších částech světa. Zaštituje ho nezisková organizace Člověk v tísni, v Českém Krumlově pak ve spolupráci s CPDM.

Dne 22. března se festivalu poprvé zúčastnila i třída 6. A. Byly nám promítnuty 3 krátké filmy, po nichž následovala moderovaná debata. První film byl animovaný, což je u dokumentů nezvyklé, a pojednával o dívce s mosaznými kroužky. Upozorňoval na přijímání kulturních odlišností, ale i náročné postavení žen v některých společnostech. Druhý film se zaměřoval na válečný konflikt na Ukrajině a ukazoval život mladičké Nasti, talentované gymnastky, která musela prožít několik měsíců daleko od svých rodičů, v zahraničí, aby byla před válkou v bezpečí. Poslední film Skejtuj!, který se šesťákům prvně zdál jako nezajímavý, nakonec sklidil největších úspěch. Pippa, mladá dívka z Antverp, jim totiž ukázala, jak i oni sami mohou ovlivnit dění ve svém městě, kde žijí. Svých nově nabytých vědomostí se navíc nebáli hned využít a sami si vyzkoušeli psaní petice.

Žákům se filmy líbily a hodnotili je jako zajímavé a přínosné. Dokonce si odnesli i poučení z několika spotů, které jsme v průběhu festivalu zhlédli – a když se ve třídě nedej bože ozve nadávka, najde se vždy někdo, kdo zareaguje, že tak mluvit nemáme, protože hospodářských zvířat je potřeba si vážit. 🙂

Mgr. Tereza Musilová

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti