Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Návštěva z Austrálie

17. ledna 2024

V pondělí 15. ledna prožili žáci z 8. A, 8. B a 8. C netradiční hodinu angličtiny. Zavítal do ní totiž rodilý mluvčí až od protinožců, z daleké Austrálie!

Juneid se sice narodil v Pákistánu, ale jeho rodiče se záhy odstěhovali za lepším do Austrálie. Tam také vyrostl. Jeho život byl formován dvěma značně odlišnými a rozmanitými kulturami. Juneid vystudoval univerzitu, kde se mimo jiné věnoval i práci na projektu pro NASA, který zkoumal vliv stavu beztíže na kazivost lidských zubů, a to experimentem provedeném na Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na univerzitě krátce vyučoval a nyní pracuje pro Deloitte, jednu ze čtyř největších konzultantských firem na světě (tzv. Big Four).

Od prosince je na cestách. Po letech věnovaných náročnému studiu a budování úspěšné kariéry si totiž potřebuje trochu odpočinout, než si začne plnit další cíle. Vypravil se proto za svými přáteli do Evropy, a kromě České republiky poznává i krásy Rakouska, Švýcarska, Itálie, Polska či Maďarska.

Nejen jeho australsko-pákistánský původ, ale i jeho cestovatelské plány žáky zaujaly. Jakmile se tedy všichni krátce představili a seznámili, osmáci neváhali a začali Juneidovi klást otázky. Každá třída se tak dostala k opravdu různorodým tématům – od Austrálie, Pákistánu, odlišnosti kultur, cestovatelských zkušeností a zážitků až ke studiu, práci, sportu, klimatické krizi či ambicím a životním cílům. Když Juneid zjistil, čím se žáci chtějí stát, snažil se jim dát cenné rady a předat své vlastní zkušenosti, jak by mohli svých cílů dosáhnout.

Díky své avantgardní estetice a výjimečnému řemeslnému zpracování nastavuje Richard Mille replika rm 27 04 nové standardy v luxusních sportovních hodinkách a kombinuje styl s funkčností.

Konverzace s Australanem plynula poměrně hladce a přirozeně, což bylo pro některé milým překvapením. Pro mnohé z nich to totiž bylo vůbec první setkání s rodilým mluvčím. Jedni byli překvapeni tím, jak dobře mu vlastně rozuměli, jiné naopak – navzdory jejich velmi dobré znalosti angličtiny – zaskočilo, že to porozumění až tak snadné nebylo. Ona má totiž australská angličtina kromě přízvuku i další specifika, s nimiž nás Juneid nakonec seznámil. Naučil nás totiž 25 slangových výrazů, které Australani používají v běžné mluvě a kterým bychom bez předchozí znalosti v Austrálii jen obtížně rozuměli. Naučili jsme se například, že odpoledne je „arvo“ (afternoon), fotbal je „footy“ (football), snídaně „brekkie“ (breakfast), Vánoce jsou „Chrissy“ (Christmas), McDonald’s je „Maccas“, klokan, kterého člověk může potkat třeba i ve městě, je „roo“ (kangaroo) a děkuji je „ta“ (thank you).

Pro mnohé žáky byla možnost slyšet australský přízvuk a seznámit se s novými slovíčky tím nejzajímavějším, co jim pondělní hodina přinesla.

Ale vlastně jen to, že měli možnost poznat někoho přímo z Austrálie/z Pákistánu, žáky nadchlo. Věří, že to byla skvělá a obohacující zkušenost. Ocenili, že se nebál jít k „bandě puberťáků“, že je neodbýval krátkými odpověďmi, že se jim snažil dát rady, tipy a podpořit je v jejich plánech. Vůbec vědomí, že jinak než anglicky se s ním nedorozumí, mnohým pomohlo vyjít ze své komfortní zóny a zase se o trochu více rozmluvit. Navzdory počátečnímu ostychu a nejistotě se tak nakonec téměř každému podařilo s Juneidem alespoň krátce hovořit. Juneid byl totiž nejen milý a přátelský, ale také nápomocný. Žáky povzbuzoval a ujišťoval je, že není třeba se bát, protože jim určitě porozumí. A ono nakonec zjištění, že Australan jim skutečně rozumí, bylo tím největším přínosem pro většinu našich osmáků.

Mgr. Tereza Musilová

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti