Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Noc s Andersenem

7. dubna 2023

Noc s Andersenem je každoroční mezinárodní akce na podporu dětského čtenářství. Akce je spojena s výročím narození dánského pohádkáře H. Ch. Andersena a s Mezinárodním dnem dětské knihy. Děti ze 3 ročníků 1. stupně se nemohly dočkat 31. března, dne, na který letos dobrodružné nocování s knihami připadlo. Pokud vás zajímá, jak akce probíhala v jednotlivých třídách, čtěte dál.

3. A

V jednom večeru jsme se stihli proměnit ve čtenáře, posluchače, ilustrátory knihy, zpěváky i malíře 🎨.

Zavzpomínali jsme na pana Andersena a plnili si s ním tajná přání, představili si mnoho krásných knih, s Ferdou mravencem tvořili ve výtvarné dílně a zpívali, dokonce jsme se při noční hře a nočním strašidelném čtení i trochu báli!

Hlady jsme také neumřeli a domů si odnesli spoustu dárečků, výrobků i super zážitků.

Těšíme se na krásnou pohádkovou noc zase příští rok.

Děti ze 3. A s paní učitelkou Věrou Matlachovou

4. A

Náš program byl odstartován v 17 hodin, kdy bylo všech 15 nedočkavých účastníků shromážděno u bočního vchodu do školy. Jejich náruče byly značně obtěžkány nánosy jídla, spacími nezbytnostmi a v neposlední řadě knihami. Ve třídě jsme společnými silami vybudovali ten správný prostor pro čtenářský koutek, hernu, ložnici a bufet.

Knihou večera byl Dům doktora Fišera. Čtení společné knihy bylo vystřídáno tichým čtením vlastních knih a sběrem postřehů o hlavním hrdinovi z vlastní knihy, kdy jsme uvažovali, zda by si při seznámení hlavních hrdinů byli hrdinové sympatičtí či nikoliv a hledali jsme, co mají společného nebo v čem jsou rozdílní. Věnovali jsme se také ilustracím z knihy, které dětem připomněly klíčové okamžiky příběhu.

Další částí programu byl průzkum noční školy🌛, následovala volná zábava, kterou děti strávily hraním společenských her, děti se dočkaly také filmu a večer jsme zakončili vyprávěním nejrůznějších historek. Krátce po půlnoci usnul i ten nejzarputilejší vypravěč. V 8 hodin ráno už si rodiče přijížděli pro své nevyspalé, ale nadšené děti.

Celá akce se vydařila, určitě si ji příští rok zase zopakujeme!

Děti ze 4. A s paní učitelkou Eliškou Dvořákovou

5. A

Večer jsme odstartovali světově, a to doslova, protože žáci dostali vlajky států, ve kterých zrovna probíhala, stejně jako u nás, Noc s Andersenem. Úkolem bylo zjistit název státu a jeho hlavní město. Velkým pomocníkem byl samozřejmě iPad, ale i tak nebylo vždy jednoduché stát podle vlajky najít.

Než jsme si odhalili knihu, která nás provázela celým večerem, dlouhou dobu jsme diskutovali o tom, co je obyčejné. Jak vypadá obyčejný hrnek, obyčejná propiska nebo obyčejná škola? Jak si představujeme obyčejné rodiče a obyčejnou holku nebo kluka? Pak se naráz všechno stalo neobyčejným a diskuze plynula dál. Neobyčejný hrnek bude svítivý, neobyčejná propiska bude psát sama, v neobyčejné škole budou jen přestávky, neobyčejný rodič nám všechno dovolí, neobyčejný kluk bude mít dlouhé vlasy a speciální schopnosti. Nebylo velkým překvapením, že kniha, se kterou jsme pracovali, nesla název (Ne)obyčejný kluk. Všichni jsme se nasmáli u první kapitoly, kdy při porodu Augusta asistovala sestřička, která pořád prděla. Stačilo ale pár dalších vět a už jsme se smát přestali, August se narodil s genetickou vadou obličeje. Kniha na nás opravdu zapůsobila a později večer, když jsme viděli příběh zfilmovaný, někomu možná ukápla i slzička.

Nechyběla ani pizza, spoustu pizzy 🍕, noční bojovka, čtení vlastních knih s baterkou a povídání ve spacácích.

Těšíme se na čtenářskou noc opět příští rok.

 Děti z 5. A s paní učitelkou Terezou Šimečkovou

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti