Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Polednice ve 4. A

9. dubna 2020

Žáci se v těchto týdnech sice vzdělávají doma, to nám ale nebrání vytvářet společnou práci. Obzvlášť když na nás v čítance čeká ukázka Polednice od Karla Jaromíra Erbena. Byl by snad až hřích si s touto básní nějakým zajímavým způsobem „nepohrát“.

Na začátku týdne jsme se s celou básní seznámili a vytvořili myšlenkovou mapu klíčových slov. Každý z domova a přeci společně.

Polednice - myslenkova-mapa-Polednice

V další části týdne si každý žák natrénoval přednes vybrané části básně a potom vytvořil audionahrávku, někdo i včetně doprovodných zvuků. Celou báseň v podání 4. A si můžete poslechnout v následující nahrávce.

A v závěru týdne si žáci vyzkoušeli předělat poezii do prózy a z básně vytvářeli vyprávění. Ovšem ne jen tak ledajaké, ale s alternativním koncem. Jak se jim to podařilo se můžete přesvědčit v následujících dvou ukázkách:

Polednice nebo chudá stařenka?

V jedné malé vesnici se povídalo, že si pro zlobivé děti chodívá Polednice. Polednice se jí říkalo proto, že se zjevovala v pravé poledne.

V té samé vesnici žila rodina, která měla malého chlapečka. Ten pořád jen plakal a zlobil. Jednou vařila maminka oběd pro tatínka, až se vrátí z roboty. Ale její syn pořád plakal a plakal, až mu maminka pohrozila, že na něj zavolá Polednici.

 V tom najednou maminka uslyšela cvaknout kliku a dovnitř vešla Polednice. Maminka držela svého syna tak pevně, až ho málem udusila. Polednice však podala ženě misku a zeptala se, jestli nemá něco k snědku. Maminka ustrašeně kývla, že ano.

Právě odbilo poledne a tatínek se vrátil z roboty domů. Když uviděl Polednici, řekl: „Vždyť to je Polednice!“. Polednice však tatínkovi vysvětlila, že zlí lidé z vesnice z ní udělali stvůru, která ubližuje dětem.

Rodičům malého chlapce bylo stařenky líto, a tak stařence nabídli, aby s nimi zůstala bydlet v chalupě.

Anežka Doubravská

Polednice – babička

Maminku doma zlobí děťátko. V poledne přijde táta domů a mám nemá udělaný oběd. Děťátko nechce žádnou hračku a křičí dál. Maminka mu vyhrožuje Polednicí. Zavolala na Polednici a najednou někdo otevřel dveře. 

Vidí malou postavu a vyděsí, že si Polednice přišla pro děťátko. Popadne dítě na klín, tiskne je a ohlíží se po Polednici. Máma omdlela!

V poledne táta přišel domů. Na stole byl uvařený oběd. Dítě spalo v postýlce a mamince přikládala na hlavu babička studený obklad. Přišla na návštěvu a přinesla koláč s mákem. Babička se jen divila, proč se jí snacha tak polekala.

Marek Cifreund 

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti