Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Studijní stáž v Rakousku

23. února 2023

V únoru měli vybraní žáci naší školy historicky 1. možnost studijního pobytu v SŠ Schulzentrum Gmϋnd. Domov mládeže v Českých Velenicích se nám pro následující tři dny stal opravdovým domovem, ze kterého jsme každé ráno chodili pěšky do školy.

A jak vypadá výuka v Rakousku? Na této škole trvala vyučovací hodina 50 minut a poté následovaly pouze pětiminutové přestávky. Velká přestávka trvala 15 minut, takže jsme měli celé dopoledne nabité výukou.

Po celou dobu jsme byli ve třídě nultého ročníku, který je určen českým žákům. Ti po jeho absolvování nastoupí do prvního ročníku společně s rakouskými žáky. Naši čeští spolužáci se nás ujali a ochotně nám pomáhali s překlady zadaných úkolů, protože všechny předměty, kromě angličtiny, byly v němčině.

A co jsme se učili? Několikrát jsme měli hodinu německé gramatiky, čtení v němčině, matematiku, informatiku, fyziku, chemii. Chlapci dokonce měli i hodinu tělesné výchovy. Poslední den jsme měli možnost projít si školu a nahlédnout do všech učeben.

Ve volném čase jsme navštívili nákupní centrum, historické centrum Gmϋndu, a také jsme celé jedno odpoledne strávili v místním aquaparku.

Takže vám, milí čtenáři, může být jasné, že tato stáž byla sice krátká, ale zato velmi intenzivní. Jak se líbila tato stáž žákům naší školy najdete v TOMTO podcastu.

Štěpánka Dobiášová

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti