Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Vánoční jarmark a besídka – 19. 12. 2023

8. ledna 2024

Dne 19. prosince 2023 se v kině LUNA v Českém Krumlově uskutečnila besídka žáků naší školy.

Besídka začala v 16:00 v předsálí kina jarmarkem, na kterém 1. i 2. stupeň prodával své nádherné výrobky. A že bylo z čeho vybírat! Jarmark byl ukončen v 16:50 hod, kdy prodávajícím téměř nic nezbylo. Lidé si mohli koupit vánoční stromečky z šišek vyrobených žáky 2. stupně v rámci výtvarné výchovy a pracovních činností, lucerničky na svíčky ze starých zavařovacích sklenic, vánoční ozdoby z papíru či z hlíny z keramického kroužku, vánoční přání vytvořená technikou linorytu a akvarelu, vánoční přáníčka a dárkové krabičky z kaligrafického kroužku a nebo dokonce ručně malovaný balící papír. Žáci z 1. stupně pak prodávali papírové modely zimní krajiny, malé Ježíšky ve skořápkách od ořechů, anděly z ovčího rouna, papírová přání s motivem svíčky a nechybělo ani něco dobrého na zub (muffiny, slaní šneci, banana bread) či praktické věci, jako jsou plátěné tašky či zimní čepice.

Následně se rodiče, prarodiče, příbuzní, učitelé a další hosté přesunuli do hlavního sálu kina, kde probíhala vánoční besídka. Zde vystoupili žáci a pedagogové školy se svými příspěvky. Měli jsme možnost zhlédnout různá vystoupení. Program besídky byl velmi pestrý. Zpívaly se vánoční písničky i písničky z pohádek, zazněla tu i vážná hudba. Pěvecky se zaskvěly různé sbory, jednotlivci nám zahráli na své hudební nástroje.

Hudební program zahájila kapela ze 4. A pod vedením paní učitelky Věry Matlachové. Jindřich Pilát ze 4. A pokračoval hrou na klávesy se skladbami Vivo a Rockit. Děvčata Beata Rehbergerová a Marie Walterová z 5. A osazenstvo dobře naladily veselou vánoční písní Vzhůru, bratři milí, kterou všichni známe v podání čerta Uriáše a anděla Petřronela z pohádky Anděl Páně 2. Školní pěvecký sbor pak pokračoval i dalšími pohádkovými písněmi z Princezny ze mlejna, Červené Karkulky, Lotranda a Zubejdy anebo z pohádky Princové jsou na draka. Na ně později navázaly i děti z 1. a 2. třídy, které písně z pohádek pravidelně zpívají ve školní družině. Doplnily je např. o veselou skladbu Není nutno… z pohádky Tři veteráni. Jindřich Procházka z 6. B zahrál na příčnou flétnu skladbu Angels We Have Heard on High a Ema Ludačková ze 4. A a Tina Thonová z 5. A k tomu při hře na altovou, sopránovou a tenorovou flétnu přidaly ještě Courante (starý francouzskký tanec) a koledy Štěstí, zdraví, pokoj svatý a Štědrý večer nastal.

Nechyběla ani divadelní představení či dramatická vystoupení. Pohádku Ze sněhového vršku zahrála děvčata (3. a 4. třída) z divadelního kroužku vedeného paní učitelkou Věrou Matlachovou a 7. B si pro nás pod vedením paní učitelky Lenky Guňkové připravila zkrácenou verzi oblíbené vánoční komedie Sám doma. Besídka byla zpestřena i o ukázku karate v podání Jiřího Staňka ze 3. A. Jako host vystoupily taneční soubory ZUŠ Český Krumlov pod vedením paní Marty Begovičové.

S tak nabitým programem se besídka, která byla plánována na cca jednu hodinu, protáhla na hodinu a půl. Ale díky své pestrosti a výkony vystupujících to vůbec nevadilo a program, který měl spád, se všem divákům líbil.

Výtěžek z jarmarku a dobrovolného vstupného na besídku, jenž nakonec činil přesně 12 000 Kč, bude dán na konto Hedviky Masarykové. To je zřízeno v rámci školy pro nadané žáky.

Poděkování za uskutečnění besídky patří všem (nejen vystupujícím) žákům, pedagogům a rodičům, kteří se na celé akci podíleli. Velké díky patří těm, kteří vše zajišťovali, organizovali, připravovali prostory kina, pomohli s přenášením věcí, aneb každá ruka byla dobrá. A věříme, že i příští rok se budeme moci těšit na podobně bohatý program!

Milan Popel a Tereza Musilová

Fotografie: Tereza Musilová

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti