Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Vesmír v 5. ročníku a návštěva hvězdárny

3. prosince 2022

V 5. ročníku se v přírodovědě žáci s velkým nadšením učí o vesmíru. Prvním vkročením do vesmírného tématu bylo složení puzzle. Poté už jsme se zajímali o jednotlivé planety obíhající kolem Slunce. Ve skupinkách jsme pracovali s učebnicí a na Jamboard tabuli každá skupinka připravila přehled základních informací o vybrané planetě. Výslednou práci si můžete prohlédnout zde.

Nejpodrobněji jsme samozřejmě studovali planetu Zemi a její dva základní pohyby, otáčení kolem své osy a obíhání kolem Slunce. Oblíbili jsme si samostatnou práci s iPadem a sluchátky, při které každý žák sleduje video a odpovídá na připravené otázky. Naší pozornosti neunikl ani Měsíc, o kterém jsme zjistili, že se jedná o tzv. přirozenou družici Země a poznali jsme jeho různé fáze.

Hvězdám a souhvězdím jsme se věnovali v hodině českého jazyka, když jsme si povídali o znameních zvěrokruhu. Každý si přečetl stručnou charakteristiku svého znamení a následně zapsal, co z popisu odpovídá jeho povaze a co si naopak myslí, že pro něj neplatí. Každý si své znamení taky vyzkoušel nakreslit a do obrázku jsme zanášeli hvězdy, kterými je každé znamení určeno.

Vesmíru jsme se věnovali také ve výtvarné výchově, ve které jsme se vrhli na velký vesmírný projekt. Žáci pracovali ve skupinkách a cestou k cíli museli splnit opravdu hodně úkolů.

Třešničkou na dortu v našem vesmírném tématu byla návštěva hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, které se účastnily třídy 5. A a 5. B. Během komentovaného pořadu s názvem Náš vesmírný domov jsme si upevnili nabyté znalosti o vesmíru a zároveň jsme se dozvěděli mnoho dalších zajímavostí. Vesmír nás rozhodně nikdy nepřestane překvapovat. Věděli jste například, že

zapsala Tereza Šimečková (třídní učitelka 5. A)

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti