Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Zeměpisná procházka 4. A

16. prosince 2019

Orientace v krajině nám není neznámá, ve Vlastivědě pracujeme s mapou, známe světové strany hlavní i vedlejší a taky víme, že kompas má magnetickou střelku, která ukazuje na sever. Ale není nadto, vydat se ven mimo školu a zkusit si všechno na vlastní kůži.

Před startem jsme si ve třídě ujasnili, jak se s takovým kompasem vlastně pracuje. Magnetická střelka někomu pořádně zamotala hlavu, ale všichni nakonec pochopili, jak funguje. Naučili jsme se také anglické značení světových stran, které je na kompasech běžné. A pak už nezbývalo než dojít do našeho cíle, na Křížový vrch.

Cestou na vrchol jsme se zastavili u každé ze 6 výklenkových kaplí a před vchodem do poutního areálu na nás už čekal pan správce, Dalibor Uhlíř. Uvnitř jsme se dozvěděli mnoho věcí nejen o historii kaple, ale také o architektuře. Teď už víme, že toto magické místo zažilo v minulosti více špatného než dobrého, na fotkách jsme dokonce mohli spatřit, jak zchátralý byl v určité době celý objekt.

Zeměpisnou procházku jsme završili ve třídě vyplněním pracovních listů a vytvořením pěkného „word cloudu“.

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti