Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Malá technická univerzita zasahuje

3. května 2024

Již druhým rokem zařazujeme na 1. stupni projektové dny, při kterých využíváme nabídku programů Malé technické univerzity. Naším cílem do budoucna je, aby děti na konci 3. ročníku měly za sebou minimálně 3 programy zaměřené na polytechnické vzdělání, konkrétně programy s názvy Stavitel města, Malý architekt a Malý inženýr. Letos probíhala většina programů v únoru a březnu, nadšení byli žáci i učitelé a všichni už se těší na pokračování. Velké díky patří paní lektorce Mgr. Veronice Bouškové, která všechny programy u nás ve škole realizuje a na kterou se vždy všichni znovu těšíme.

Program Stavitel města v 1. A, 1. B, 2. A, 2. B

Na začátku tohoto programu jsme si nejdříve postavili domy ze svých těl a rukou a naše stavby jsme doprovodili pěknou písničkou. Z puzzlí jsme si poskládali podle plánků různé silnice a z kostek lega potom stavby, které známe z našeho města, například kostel, policejní stanici, školu, nádraží, divadlo, kino, nemocnici nebo třeba poštu.

Ve venkovní učebně na školním hřišti jsme se rozdělili na týmy a budovy jsme také nakupovali. Každá budova měla svou cenu, fyzickou aktivitu, kterou musel udělat vždy celý tým. Za odvedenou práci dostával tým cedulky s názvy jednotlivých budov, které pak lepili do plánku vlastního města. Všem se tato venkovní část moc líbila a pěkně jsme se protáhli.

Všichni jsme si užili zábavné dopoledne v rolích kartografa. V závěru nám paní lektorka rozdala diplomy a každý se stal ověřeným stavitelem města.

1. A a 1. B

2. A a 2. B

Mgr. Anna Vlašánková (TU 1. A), Mgr. Tereza Šimečková (TU 1. B)

Mgr. Jitka Perníková (TU 2. A), Mgr. Aleš Hradecký (TU 2. B)

Program Malý architekt ve 3. A

My už jsme ze stavitelů postoupili na malé architekty, v březnu jsme se totiž zúčastnili pro nás v pořadí druhého programu Malé technické univerzity.

Nejprve se kluci a holčičky naučili rozpoznávat druhy domů podle střechy. Každá skupina si složila z kostek svůj vysněný dům. Některé stavby měly své zvláštnosti, jako třeba terasu na střeše nebo byly celé ze zlata. Jiné neměly okna, byly totiž určené pro počítačové hráče. Jeden dům byl cihlový s plochou střechou, jiný zase s áčkovou. Další měl verandu a stál na pilotech. Postavili jsme dokonce obydlí, ve kterém žil Leonardo da Vinci.

Zábavné bylo i cvičení, při kterém jsme si představovali, že držíme laserový meč, abychom mohli rozříznout stěny budov a nahlédli tak do nich z ptačí perspektivy. Tím jsme pochopili technický výkres. Podle technického výkresu jsme opět z kostek postavili obvodové zdi a příčky a dokončili interiér. Ven jsme si došli pro různé přírodniny, abychom je pak nalepili na čtvrtku a navrhli si svůj vlastní dům.

Naučili jsme se mnoho nových pojmů, víme, co jsou kóty a půdorys. Závěrem si každý z nás odnesl diplom. Celý den nás to velmi bavilo a těšíme se na další projektový den.

Mgr. Marie Nováková (TU 3. A)

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti