Základní škola T. G. Masaryka, Český Krumlov, T. G. Masaryka 213

Multikulturní svět kolem nás 2018

24. května 2018

Žáci 8. B měli možnost zhlédnout v rámci projektu Multikulturní svět kolem nás 2018 tematické filmy novináře, publicisty a spisovatele Stanislava Motla

KALVÁRIE LIDICKÝCH LETCŮ

Stali se záminkou pro vyhlazení Lidic. Josef Horák a Josef Stříbrný. Lidičtí obyvatelé, stateční letci, kteří pět roků bojovali v řadách britského královského letectva proti nacistickému nepříteli. Co to bylo za muže, jaká byla jejich vojenská kariéra, jak se dostali do zahraničí? Co prožívali, když se dozvěděli o tragédii Lidic? A hlavně – proč po válce nemohli, a hlavně nesměli v nových Lidicích žít? A co s nimi bylo po roce 1948?

Ve filmu vyprávějí mimo jiné britská manželka Josefa Horáka, dále manželka Josefa Stříbrného a příbuzní Josefa Horáka.

+

VLAK DO PEKLA

Píše se rok 1943. U Veletržního paláce se chystá další transport Židů. Čeká je cesta do Terezína. Je mezi nimi i osmiletý chlapec. Ten má za úkol pronést do vlaku značné množství cenností, včetně peněz. Nemá je však dobře schované, čehož si všimne jeden německý voják. Cennosti mu sice sebere, nicméně zařídí, aby chlapec do transportu nešel. Začíná boj o chlapcův život. Skrývá se po konspiračních bytech, a nakonec se dostane až na Vsetínsko, kde se ho ujmou řádové sestry.

Po více než padesáti letech se někdejší chlapec, nyní zralý muž, Alfred Ševčík, vydává po stopách svých někdejších zachránců, lidí, kteří pro neznámého židovského chlapce riskovali to nejcennější, co měli, své životy.

Vyprávění pana Motla o pátrání po faktech, osobách, jeho osobní přístup žáky velice zaujal, takže byli velmi pozorným a zaujatým publikem. S panem Motlem jsme se domluvili, že své dojmy žáci sepíší a panu Motlovi zašlou. Děkujeme panu Motlovi i Centru pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. Český Krumlov.

Základní škola T. G. Masaryka © 2024 | Prohlášení o přístupnosti